Ruskom podporovaný región, Donecká ľudová republika, má v úmysle súdiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako vojnového zločinca. Uviedla to tamojšia zákonodarkyňa Yelena Shishkinová.

Obviniť chcú aj Porošenka

Shishkina pre ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS uviedla, že Donecká republika vznesie obvinenia voči zákonodarcom, ktorí viedli Ukrajinu od roku 2014. Zahŕňa to i Zelenského, bývalých prezidentov Oleksandra Turchynova a Petra Porošenka, povedala. 

„Páchatelia vojnových zločinov sú nielen tí, ktorí držia v rukách zbrane a stláčajú spúšť. Sú to aj generáli, ktorí vykonávajú pokyny a prezidenti tiež,“ uviedla Shiskina, ktorá predsedá v Doneckej republike parlamentnému výboru pre trestnú a administratívnu legislatívu. Píše o tom Newsweek.

Všetkých troch obvinili z podpísania „nariadenia, ktoré vyslalo neonacistov na Donbas zabíjať civilistov“. Špeciálna vojenská operácia má podľa prezidenta Putina chrániť civilistov Doneckej a Luhanskej republiky od genocídy.

Shiskina uviedla, že zákony v Doneckej republike stanovujú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny, rovnako aj za podporu a financovanie terorizmu. „Ukrajina zaviedla také podmienky, ktoré umožnili neonacistickým organizáciám fungovať na jej území, vrátane amnestie pre ich členov, neschopnosti vyvodiť trestnú zodpovednosť a zákonnej podpory zločinov spáchaných na Rusoch,“ dodala. „Keď orgány činné v trestnom konaní predložia dostatočné dôkazy… potom budú, samozrejme, vinníci potrestaní.“

Zdroj: TASR,TA3

By Archa21