Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij 15. marca na stretnutí veliteľov „operácie spoločných síl“, ktoré sa konalo online povedal, že je presvedčený, že ho západní partneri do NATO neprijmú.

„So Zelenským som sa rozprával v utorok. Rozumiem mu, aj pozícii, v ktorej sa nachádza. No ako sme už zdôraznili aj pred ruským prezidentom Putinom, je vylúčené, aby Ukrajina v najbližšej dobe vstúpila do NATO,“ zdôraznil britský premiér Boris Johnson.

Reagoval tak na vyhlásenia Zelenského, ktorý počas utorkového telefonátu s Johnsonom a ďalšími lídrami severských a pobaltských štátov vyjadril frustráciu z toho, že Ukrajina zatiaľ nedostala pozvánku do NATO. Dodal však, že Ukrajina musí túto situáciu akceptovať.

Ministri obrany členských krajín NATO zišli sa v stredu 16.marca v bruselskom sídle Severoatlantickej aliancie na mimoriadne zasadnutí, aby prediskutovali posilnenie východoeurópskych spojencov v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu v strednodobom a dlhodobom horizonte. Slovensko na zasadnutí zastupuje minister obrany Jaroslav Naď.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na utorkovej tlačovej konferencii venovanej programu ministerských debát povedal, že existuje možnosť vyslať dodatočné pozemné, námorné a letecké posily na ochranu spojencov na východnom krídle, a to „na dlhšie obdobie a vo všetkých oblastiach“.

By Archa21