Dvadsaťšesťročná lyžiarka potvrdila na olympijskej trati famóznu tohto sezónnu bilanciu v slalome. Získala dnes pre Slovensko historický cenný kov v alpskom lyžovaní pod piatimi kruhmi a prvú medailu na ZOH 2022. Po titule majsterky sveta v obrovskom slalome v roku 2019 sa dočkala triumfu na ďalšom vrcholnom podujatí a rozšírila svoju zbierku obdivuhodných úspechov, v ktorej je aj veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (2021).

Slovenská lyžiarka pritom figurovala po prvom kole až na ôsmom mieste. Po vypadnutí americkej rivalky Mikaely Shiffrinovej zaostávala o 72 stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Druhá priečka patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,03) a priebežne tretia bola Švédka Sara Hectorová (+0,12).

Štvrtá zimná olympiáda za sebou má pre Slovensko zlatý lesk. Po troch triumfoch biatlonistky Anastasie Kuzminovej v rokoch 2010, 2014 a 2018 sa o to postarala Petra Vlhová.
Dojatá slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje so zlatou medailou za slalom na ZOH 2022.Dojatá slovenská lyžiarka Petra Vlhová pózuje so zlatou medailou za slalom na ZOH 2022. Foto: TASR/AP

„Znamená to pre nás veľa, je to niečo výnimočné. Dnes sme do toho dali všetko, aby sme boli olympijskí šampióni. Pre mňa, moju krajinu, moju rodinu, môj tím je to niečo obrovské a sme naozaj šťastní a hrdí,“ povedala na prvej tlačovej konferencii so zlatou medailou na krku.

Jej ziskom si splnila sen, ktorý naháňala už niekoľko rokov. Cesta za ním bola i tŕnistá a ani posledný krok nebol vôbec ľahký. Vlhová po prvom kole strácala na líderku Lena Dürrovú z Nemecka 72 stotín a patrilo jej až 8. miesto.

„Bola to naozaj veľká výzva, pretože som musela predviesť svoje najlepšie kolo v živote. Je ťažké popísať pocity, ktoré sa vo mne miešajú. Keď som bola malá, snívala som o olympiáde, a že by som jedného dňa mohla vyhrať. Musíte snívať a potom je možné všetko. Pred druhým kolom si možno mnohí hovorili, že je to nemožné. No v športe sa nikdy nemôžete vzdávať a musíte bojovať až do konca. No a teraz tu stojím ako olympijská víťazka,“ povedala.

Ako už mnohokrát predtým, aj pri svojom najväčšom úspechu vyzdvihla veľkú úlohu trénera Maura Piniho. Povedala, že jeho angažovanie bolo základným kameňom zlatej skladačky.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje s trénerom Maurom Pinim zlato v slalome na ZOH 2022.Slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje s trénerom Maurom Pinim zlato v slalome na ZOH 2022. Foto: TASR

„Bolo to asi najlepšie rozhodnutie v mojej kariére. Vlani, či už pár rokov dozadu som nemala pocit, že som šťastná zo súťaženia. No teraz, i keď som unavená, tak som každý deň rada, že som späť na snehu a trénujem. Pochopila som, že je pre mňa veľmi dôležité byť pokojná, smiať sa, vychutnávať si život, pretože za pár rokov skončím a bude po všetkom. Ukázal mi, že každý deň a každú jednu minútu sa musíte radovať a zabávať. Toto mi v posledných rokoch chýbalo,“ dodala.

Uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli s bratom Borisom Vlhom zlato v slalome na ZOH 2022.

Uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje v cieli s bratom Borisom Vlhom zlato v slalome na ZOH 2022.

Videá:

Zdroj

By Archa21