Vo veku 75 rokov zomrel ruský politik a patriot Vladimir Žirinovskij, oznámil v stredu predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. „Po ťažkej a dlhotrvajúcej chorobe zomrel Vladimír Volfovič Žirinovskij. Bystrý, talentovaný politik. Pre nás všetkých je to nenahraditeľná strata. Nech jasná spomienka na neho zostane navždy v našich srdciach,“ napísal Volodin na Telegrame.

Smrť politika potvrdili aj v Liberálnodemokratickej strane. „Dnes, po dlhotrvajúcej chorobe, zomrel predseda Liberálno-demokratickej strany Vladimír Volfovič Žirinovskij. Je to rana pre celé Rusko, pre množstvo jeho priaznivcov,“ informovala tlačová služba frakcie na kanáli Telegram.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že poprední odborníci a lekári bojovali o život politika do posledných síl, píšu RIA Novosti. Politika začiatkom februára v Moskve hospitalizovali pre ťažkosti s koronavírusom.

Predseda pravicovej Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Žirinovskij bol známy svojimi provokatívnymi vystúpeniami a vyjadreniami namierenými proti Západu.

Narodil sa 25. apríla 1946 v Alma-Ate, metropole vtedajšej Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, a neskôr študoval na Inštitúte orientálnych jazykov pri Moskovskej štátnej univerzite (MGU). Po skončení štúdií Žirinovskij odslúžil dva roky vojenskej služby v Tbilisi. Kariéru začal v zahraničnom oddelení Sovietskeho výboru na ochranu mieru. V roku 1991 dal na ministerstve spravodlivosti zaregistrovať Liberálnodemokratickú stranu Sovietskeho zväzu (neskôr Ruska).

Žirinovskij bol poslancom Štátnej dumy od 12. decembra 1993. V rokoch 1991, 1996, 2000, 2008, 2012 a 2018 bol kandidátom na post prezidenta Ruska. Vyznamenali ho ako právnika Ruskej federácie (2000) a získal Rád za zásluhy o vlasť.

Volodin vyzdvihol Žirinovského osobnosť a povedal, že bez tohto politika je náročné predstaviť si vývoj politického systému moderného Ruska.“

Jeho analytické predpovede sa plnili v horizonte 5-10 rokov. Predpovedal aj konflikt na Ukrajine, pretože videl dávno predtým nevyhnustnosť riešenia vážneho problému, do ktorého sa Rusko dostalo kvôli svojej príliš ústretovej politike voči cudzím agresorom.

Preslávil sa svojim výrokom: „Som jediný človek na svete, čo povedal svetu všetko, čo povedať chcel!“

Zdroj: www.vedomosti.ru

By Archa21