V Maďarsku sa dnes konajú parlamentné voľby. Favoritom je opäť Viktor Orbán a strana Fidesz, ktorá je pri moci už tri volebné obdobia od roku 2010. „Maďarská politika nie je ani proukrajinská, ani proruská: je promaďarská,“ nechal sa Orbán počuť v rádiu s tým, že on nie je zodpovedný za Ukrajincov, ale za Maďarov.

Vodca tohto štátu Viktor Orbán je dlhé roky obviňovaný z „proruského“ postoja, píše denník Armádny magazín. Orbánovi sa darí odolávať tlaku z celej Európy. Dokáže si udržať svoj post?

„NATO expanduje na východ a Rusko je s tým stále menej spokojné. Rusi predložili dve požiadavky: aby Ukrajina vyhlásila svoju neutralitu a aby NATO neprijalo Ukrajinu. Tieto bezpečnostné záruky Rusi nedostali, a tak sa ich rozhodli vziať silou zbrane.“ vyhlásil Viktor Orbán, hlava Maďarska.

Orbán je úplne prozápadný politik. Presadzuje začlenenie balkánskych krajín do EÚ, keďže „priestor medzi Gréckom a Maďarskom by nemal byť geopolitickou pustatinou mimo Európskej únie“.

Nechystá sa vetovať protiruské sankcie v EÚ (aspoň väčšinu z nich), pretože „jednota EÚ je teraz najdôležitejšia“. Vyzýva len Európu, aby sa v tejto sankčnej politike nezbláznila – najmä neuvalila embargo na ruské energetické nosiče.

„Ak uvalíme sankcie na dovoz energie a tie zablokujú potrubia, v Maďarsku sa nie len tak ochladí. V skutočnosti bude paralyzovaná celá krajina,“ hovorí Viktor Orban. „Nie je to o tom, že si večer oblečiete sveter a trochu stiahnete kúrenie alebo zaplatíte pár forintov navyše za plyn, ale o tom, že ak nebudú zdroje energie z Ruska, nebude v Maďarsku vôbec žiadna energia.“

Navyše nechce zatiahnuť EÚ a Maďarsko do vojny s Ruskou federáciou. Preto premiér zakázal dodávky zbraní na Ukrajinu cez svoje územie.

Pri udržiavaní rovnováhy vo vzťahoch s Putinom, ostatnými členskými štátmi EÚ a voličmi sa Orbán snažil prezentovať neutralitu v záujme Maďarska. Čím dlhšie však bude konflikt pokračovať, tým ťažšie bude pre Orbána zostať mimo Putinovej vojny, píše CNN.

Brusel sa domnieva, že v ukrajinskom konflikte môže byť človek buď s EÚ/NATO, alebo s Ruskom. Maďarský premiér takúto voľbu odmietol a v dôsledku toho sa stal v skutočnosti najnenávidenejším európskym lídrom. Navyše tak medzi západoeurópskymi liberálmi, ako aj medzi východoeurópskymi konzervatívcami. Zástupcovia opozície tvrdia , že Putin „vlastní Orbana“ a britský Evening Standard nazýva premiéra „Putinovým pudlom“.

A ako poznamenal poľský prezident Andrzej Duda, Maďarsko „za takú politiku draho zaplatí“.

Vlastne už platí – svojou izoláciou aj medzi susedmi. „Viktor Orbán v poslednom desaťročí veľmi usilovne budoval poľsko-maďarskú alianciu a okolo nej štruktúru Vyšehradskej štvorky. Dokázal vytvoriť dočasnú „vnútornú pevnosť“ v rámci EÚ, ale slabosť jeho nekritickej východnej politiky teraz zničila celú štruktúru, hovorí Balaž Bočkiei, riaditeľ výskumu Inštitútu IDEA v Budapešti.

„Maďarský premiér si možno myslel, že ekonomické záujmy a návnada dominancie EÚ členov spoja, ale rusko-ukrajinský konflikt tento potenciálne úspešný plán zmaril.“

Onedlho na to krajiny Vyšehradskej skupiny pre „proruský“ postoj Orbána jednoducho odmietli ísť do Budapešti na ministerskú konferenciu. „Je mi veľmi ľúto, že lacná ruská ropa je pre maďarských politikov oveľa dôležitejšia ako ukrajinská krv,“ povedala česká ministerka obrany Jana Černochová.

A tak je to v celej strednej Európe. „Česká republika priamo pracuje na podkopaní jeho moci. So Slovenskom sa pre problémy s miestnymi Maďarmi v podstate nekamaráti. Slovinsko koná synchronizovane s Českou republikou. Pre Rakúsko je to nedemokratické. Vo všeobecnosti mu v tomto smere nebudete závidieť, “ vysvetľuje politológ, docent Ruskej štátnej humanitnej univerzity Vadim Truchačev.

Najnepríjemnejším momentom bolo, samozrejme, postavenie Poľska. Kedysi Budapešť a Varšava ruka v ruke bránili svoju konzervatívnu legislatívu a hodnoty pred „liberálnymi trendmi“ z Európskej únie a Poliaci kvôli tomuto boju zatvárali oči pred špeciálnym vzťahom medzi Orbánom a Putinom. “Orban povedal PiS (Právo a spravodlivosť, vládnuca strana v Poľsku), že jeho vzťahy s Ruskom sa týkajú iba ekonomických otázok. Že ide o pragmatické vzťahy, ktoré nenesú žiadny ideologický ani politický kontext. Poliaci, pochopiteľne, neboli spokojní – ale tento moment považovali za druhoradý vzhľadom na pozadie svojho boja proti EÚ,“ hovorí bývalá poslankyňa maďarského parlamentu Zuzana Selenyiová.

Teraz, keď sa celá EÚ konsoliduje na protiruskom základe, však Varšava výrazne sprísnila svoju rétoriku voči Maďarsku. Avšak pre Orbana, ak je táto izolácia problémom, nie je kritická – a tiež nie dlhodobá. „Maďari sú zvyknutí cítiť sa ako na ostrove. Preto je izolácia nepríjemná, no nie smrteľná. Všetko tu závisí od tém, ktoré sa budú točiť v EÚ. Ak začnú diskutovať o znížení financií pre chudobné krajiny alebo o novom rozdelení migrantov, okamžite si nájde spojencov medzi svojimi susedmi, “vysvetľuje Vadim Truchačev.

Preto sa Európa nespoliehala na vonkajší, ale na vnútorný tlak. 3. apríla sa v Maďarsku uskutočnia parlamentné voľby a maďarská opozícia – od ľavicových liberálov až po pravicovo radikálny Jobbik – sa prvýkrát po dlhom čase spojila proti premiérovi a jeho strane Fidesz. Opozícia aj Západ teraz dúfajú, že maďarské obyvateľstvo „zmení názor“ a bude hlasovať „správne“.

„Ruská vojna na Ukrajine sa stala symbolom globálneho boja medzi autokraciou a demokraciou a blížiace sa voľby v Maďarsku budú symbolom tohto boja. Nie je jasné, či bude Orbán, pravicový populista, považovať svoje desaťročné priateľstvo s Putinom za problém pri voľbách. Jednou z hlavných otázok v nadchádzajúcich voľbách bude, do akej miery Maďari chápu, ako hlboko izolovaný Viktor Orbán sa ocitol,“ hovorí bývalý poradca pre národnú bezpečnosť David Koranyi.

„Musíme si vybrať Európu, Západ, NATO, demokraciu, právny štát, slobodu médií – úplne iný svet. Slobodný svet,“ povedal Peter Marqui-zai, starosta jedného z miest v krajine, ktorý bol vybraný za lídra opozičnej aliancie.

Niektoré krajiny vraj dokonca začali budovať vzťahy s novými úradmi. V zozname týchto štátov je podľa Budapešti Ukrajina. „Prebiehajú konzultácie medzi maďarskou ľavicou a predstaviteľmi ukrajinskej vlády,“ konštatoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Jeho ukrajinský náprotivok Dmitrij Kuleba samozrejme všetky obvinenia poprel s tým, že „pán Szijjarto je pripravený vymýšľať najrôznejšie bájky a ničiť tak dlhodobú spoluprácu medzi nimi“.

S vedomím špecifík ukrajinskej diplomacie si však pán Szijjarto predsa len viac verí.Zdalo by sa, že nádeje pána Kulebu a európskych politikov sa napĺňajú. Prieskumy verejnej mienky ukazujú , že Fidesz je len o niekoľko percentuálnych bodov pred Zjednotenou opozíciou.

To však, nanešťastie pre Orbanových protivníkov, prakticky ničí ich šance na výhru.„Maďarsko má zmiešaný systém. 105 poslancov volia obvody a len 94 zoznamy. Orbán jasne vyhráva dediny a malé mestá a prehráva Budapešť. No okresov je vo vnútrozemí viac. Preto je príležitosť získať dve tretiny.

Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou ešte stratí ústavnú väčšinu, ale nie je to fatálne. Všetky úpravy ústavy urobil už dávno a bude môcť opäť vytvoriť väčšinu aspoň vo vláde,“ hovorí Vadim Truchačev.

Prečo je nepravdepodobné, že by ho opozícia preskočila? Dôvodov je veľa. Samotní opozičníci sa sťažujú na administratívne zdroje (tvrdia, že vládnuca strana má reklamu na 20 000 billboardoch po celej krajine, zatiaľ čo Spojené Maďarsko len na 2 000) a Orbánovu kontrolu nad 80 % celoštátnych médií.

Nie je to však jediné. „Keď sa Marki-Zai stal lídrom zjednotenej opozície, dúfali sme, že jeho liberálno-konzervatívne hodnoty oslovia Orbanových voličov. To sa však nestalo – najmä preto, že nemal žiadnu presvedčivú víziu, ktorá by presahovala rámec kritiky Orbána. Takže táto spoločnosť nie je postavená na nejakých politických aspektoch, ale na Orbanovi: buď ste s ním, alebo proti nemu,“ hovorí Istvan Hegedus, predseda Európskej spoločnosti Maďarska.

A tu – v oblasti osobného imidžu – Orban svojou charizmou, ako aj demonštratívnym dôrazom na ochranu záujmov Maďarska jednoznačne prevyšuje opozičného kandidáta. „Každý krok, ktorý Orban urobí v predvolebnej kampani, je pre jeho víťazstvo. Maďarsko smeruje k masívnej recesii, premiér je hladný po moci – a neurobí nič, čo by nehralo v jeho prospech. Ak je cenou za víťazstvo izolácia, dokonca aj od Poľska, Orbán s tým bude v pohode,“ hovorí maďarský novinár Pál Daniel Renyi.

Nie je prekvapením, že podľa niektorých zdrojov s ním dve tretiny voličov sympatizujú oveľa viac ako s Petromr Markiy-Zai. A v tejto podpore je mimochodom aj príspevok Ukrajiny, ktorá podľa Vadima Truchačeva „môže Orbánovi len pridať hlasy svojimi šialenými vyhláseniami a činmi“.

Zdroj: Armádny magazín FB

By Archa21