Gerulata Technologies zverejnili článok: Odhalenie ruskej propagandisteckej siete na Slovensku.

Píšu v ňom: „Aby sme pomohli slovenským orgánom a občanom v boji proti kremeľskej propagande počas prebiehajúcej ruskej agresie proti Ukrajine, zverejňujeme zoznam najlepších proruských informačných zdrojov na Slovensku.“

V odseku s názvom „Oportunisti, trolovia a užitoční idioti“ píšu:

„Zoznam obsahuje rôznorodú zmes rôznych informačných aktérov. Existujú krajne pravicoví, krajne ľavicoví a populistickí politici, ktorí šíria proruskú propagandu z autentických dôvodov alebo z oportunistických politických ziskov. Existujú dezinformačné médiá, ktoré sú niekedy priamo spojené s ruskými štátnymi záujmami, a iné, ktoré len túžia po šírení akéhokoľvek druhu kontroverzie. A potom sú tu ruskí štátom kontrolovaní trolovia a proxy.“

Putin dobrý, Západ zlý

„Pred rokmi sme analyzovali aktivitu zdrojov. Nie je prekvapením, že väčšina obsahu pochádza z posledných mesiacov, ale väčšina zdrojov v zozname je dlhodobo proruská, niektoré siahajú až k ruskej anexii Krymu. Historicky sa príbehy sústreďovali na kritiku sankcií, vykresľovanie západu ako dekadenta, upadajúcej civilizácie a jej kontrastu s Ruskom, nositeľom tradičných hodnôt a chválenie ruskej vojenskej sily, ekonomiky a múdrosti ich politických elít.

V časoch kríz, ako napríklad po incidente vo Vrběticiach, sa proruskí aktéri pokúšali podkopať oficiálnu verziu vyšetrovania a obvinili ju z akejsi tajnej hry západnej spravodajskej komunity. Oznámenie o dohode o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi (DCA) v decembri 2021 vyvolalo doteraz nevídanú vlnu antiamerikanizmu a naratívov proti NATO a EÚ,“ píšu.

„Proruským aktérom sa podarilo premeniť DCA ako hrozbu pre suverenitu Slovenska a mier v regióne a opäť sme boli svedkami volaní po neutralite, vystúpením z NATO a ďalšími pokusmi o podkopanie bezpečnostnej architektúry východnej Európy,“ konštatujú.

V prvých dňoch ruskej agresie na Ukrajine sa ju niektorí z najradikálnejších proruských aktérov snažili obhájiť alebo ospravedlniť – opakujúc klamstvá Kremľa o „špeciálnej vojenskej operácii“ a „denacifikácii Ukrajiny“.

Potom popisujú metodiku svojej práce.

„Začali sme s ručne anotovaným súborom údajov (väčšinou) Facebook stránok, ktorý vznikol zlúčením našich interných údajov Gerulata Technologies s údajmi od našich partnerov. Použili sme našu technológiu vesmírnych grafov, aby sme objavili ďalších proruských aktérov na základe toho, ako zdieľajú obsah a ako sa koordinujú so zdrojmi zo základného súboru údajov. Tieto dodatočné zdroje tiež manuálne skontroloval náš tím na prítomnosť proruských príbehov.

Potom sme vyhodnotili každý zdroj na základe nasledujúcich troch kritérií:

Aktivita – ako aktívny je zdroj a koľko obsahu vyprodukoval za posledný rok

Dopad – koľko interakcií generuje zdroj

Vplyv – ako často sa obsah zo zdroja šíri ďalej do proruskej siete.

Kombináciou týchto troch metrík sme vytvorili hodnotu úrovne hrozby a zoradili všetkých aktérov v zozname do 5 kategórií hrozieb na základe z-skóre hodnoty hrozby.

Táto metodika nehodnotí, nakoľko je zdroj silne proruský. Niektoré pramene sa zameriavajú len na proruské naratívy, pre iné je to len zlomok ich celkového obsahu. Niektorí sú vo svojich vyjadreniach veľmi radikálni, iní sú jemnejšie a sofistikovanejšie.

Niektorí sú tupí a brutálni, iní prezentujú svoje rozprávanie pseudointelektuálnym spôsobom. Nemyslíme si, že by takéto rozlíšenie bolo relevantné na účely tohto zoznamu,“ píšu.

V závere článku zverejnili zoznam najlepších proruských webových stránok a stránok na Facebooku:

Michal Trnka

Zdroj: blog.gerulata.com/russian-propaganda-network-in-slovakia/

By Archa21